ריטלין לילד, כן או לא ?

ריטלין – מצד אחד הוא עושה פלאים, ומצד שני יש לו לא מעט תופעות לוואי. הורים שילדם אובחן כבעל הפרעת קשב וריכוז, עומדים בפני דילמה קשה: האם לתת לילד ריטלין או לא ?

לרוב, לאחר אבחנת הפרעת קשב וריכוז עולה האפשרות של טיפול תרופתי, ובדר"כ האלטרנטיבה הראשונה הינה ריטלין, לסוגיו. רוב ההורים אינם מתוודעים מספיק לנושא, ודאי לא באופן מקצועי, עד שהוא דופק על דלת ביתם.

ריטלין הינו חומר פסיכואקטיבי ממריץ של מערכת העצבים המרכזית, ופועל בשני מישורים: מצד אחר מעודד שחרור דופאמין -האחראי לתחושה הטובה- לחלל המוח, ומצד שני מעקב את ספיגתו מחדש, כך שהדופאמין "מסתובב חופשי" בחלל המוח לזמן ממושך יותר.
בעוד לאנשים שאינם סובלים מהפרעת קשב ריטלין יכול לעשות תחושה של אי-שקט, אצל מבוגרים ובמיוחד ילדים אשר סובלים מהפרעת קשב הוא דווקא מרגיע ומארגן. ילדים המטופלים בו דיווחו על הרגשה של "שקט" בראש, המחשבות לא מתרוצצות מצד לצד, ושהם יכולים לשבת במקום אחד ולהתרכז בדבר אחד מבלי לקפוץ במחשבות לכל כיוון.

אחד היתרונות הבולטים בשימוש בריטלין הוא שברמות הניתנות לצורך טיפול אין תחושת אופוריה, שקיימת כאשר צורכים סמים ממריצים (שלא לצורך טיפול אלא כשימוש בחומרים אסורים), לכן קשה לפתח כלפיו תלות.
מצד שני, ריטלין יכול לגרום לשינויים בתאבון- ירידה בתאבון במהלך הנטילה ועליה עם סיום ההשפעה, תתכן עצבנות פתאומית עם סיום ההשפעה, וכן יתכנו הפרעות שינה. חיסרון נוסף הוא שבדר"כ קשה מאוד לדייק במינון הריטלין, ומינונים גבוהים מידי עשויים לגרום לפסיכוזות פרנואידיות. כמו-כן, ההשפעות ארוכות הטווח של ריטלין אינן ידועות.

חשוב לזכור, שבמיוחד אצל ילדים טיפול תרופתי בלבד בהפרעה כלשהי אינו יעיל, אלא בשילוב עם שיטות טיפול נוספות. מתן ריטלין, או כל תרופה אחרת, צריך להיות שקול היטב- יתרונות וחסרונות, והכי חשוב לא לשכוח להקשיב לילד עצמו, לתשאל אותו ולשמוע ממנו האם הוא מרגיש טוב יותר והאם הטיפול מיטיב עמו.