החיים בפייסבוק

הרשתות החברתיות הביאו איתן אינספור אפשרויות חדשות, חלקן טובות וחלקן פחות.
במאה ה-18 מכונות הדפוס והדיו הפכו את הספרים למוצר המוני, עובדה שלא מצאה חן בעיני ראשי הכנסייה אשר טענו שריבוי מידע משחית את הנוער, אך הסיבה האמתית היא שריבוי מידע בקרב אזרחים תמיד היה אויב של עריצים ורודנים. כך פרצה מלחמת תרבות שנמשכה כמאה שנה עד לפרוץ המהפכה התעשייתית- שלא הייתה קוראת ללא מהפכת הדפוס שהפיצה את המידע להמונים.
כיום, אנו עומדים בפני מציאות חדשה שגם היא מאופיינת בהתפוצצות המידע מכל הכיוונים- ממיילים, דרך הרשתות החברתיות ועד הטלפון הסלולארי הפרטי של כל אחד ואחת מאיתנו.

חוקרי מדעי המוח חוששים שהשימוש המוגבר באינטרנט יחבל במבנה המוח שלנו וביכולת החשיבה. השאיפה היא לתוצאות מיידיות ומהירות אבל לא תמיד מעמיקות, ומכאן יכולת הניתוח שלנו והחשיבה היצירתית עלולות להיפגע. נקודה חשובה נוספת העולה ממחקרים מתייחסת לתופעת ריבוי המשימות שמאפיינת את עידן האינטרנט- עידן שבו למדנו ללכת ולדבר בו זמנית (בסלולר כמובן), לאכול ולקרוא כי אין לנו זמן, ולכתוב תוך כדי צפייה בטלוויזיה. כל אלו גורמים נזק בלתי הפיך למוח שלנו, שמוצא את עצמו מותקף, ולחוץ ומוטרד כל הזמן בלחצים ומשימות שאנו מבצעים דרכו ומעמיסים עליו.

מה ששולט בתקשורת בין בני-אדם כיום היא המדיה החברתית. הדור הצעיר במיוחד מעדיף לתקשר בצורה אלקטרונית- טוויטר, פייסבוק, וואטסאפ ועוד… תוך כדי פגיעה חמורה ביכולת להיות יצורים חברתיים. הם מעדיפים לייצר חברים וירטואליים מאשר חברים אמתיים. הדור המבוגר יותר שכבר מכור למדיה החברתית מחנך את ילדיו, מבלי שהוא מודע לכך, להיות בודדים ולהתעסק במכשירים שיקשרו אותם לעולם וירטואלי. אנו מלמדים את ילדינו להחזיק טלפון סלולרי ביד מגיל אפס ואחר"כ מתפלאים שהם מכורים לזה.
המדיה החברתית פותחת עולמות חדשים בפני כ"כ אנשים ומאפשרת לנו "לתקשר" עם מגוון רחב יותר של אנשים במהירות ויעילות רבה, אך מצד שני המדיה החברתית מצריכה מאיתנו לרכוש כישורים לבצע כמה משימות בו זמנית כדי להספיק כמה שיותר, מה שמשפיע על היכולת שלנו ליהנות מדברים באמת!

מחקרים מראים כי כל ההשערות וההנחות שהועלו בעשור הקודם לגבי השפעת האינטרנט על חיינו, מתגשמות כעת בצורה יותר חריפה באמצעות המדיה החברתית והשפעותיה השליליות והרב-משימתיות. ניקח לדוגמא את מערכת החינוך- שם בעידן התעשייתי הכל נמדד בהיבט של חד-משימתיות. כיום, אנו מלמדים את ילדינו מגיל צעיר לרוץ מהר ולהיות "מולטיטסקרים" כמעט בכל תחום. לא רק שזה מתיש את ילדינו, פוגע להם בטעם החיים וביכולת להעמיק בדברים. תרבות האינסטנט, שליפה מהירה בגוגל וריצה הלאה למשימה הבאה, הם ששולטים בעולמנו כיום.

בשורה התחתונה: עידן האינטרנט והמדיה החברתית הביאו איתם הרבה מאוד תופעות חדשות שלא בטוח שהן טובות, אבל הן יצרו מציאות חדשה שאליה אנו נשאבים ואליה נולדים ילדינו. לכן, אין מנוס מאשר לחיות אותה, תוך כדי מודעות לדברים הטובים והרעים.
וחשוב שנזכור: אין אפליקציה או תוכנה או פלטפורמה חברתית כלשהי שיכולות באמת להחליף את הרגש האנושי הקיים בינינו, וזה תפקידנו ואפילו חובתינו לשמר את הקשר והחיבור בינינו.